Bejelentkezés
elfelejtett jelszó - regisztráció

Alkotó: Lelkes Miklós
Alkotások száma: 1971
Regisztrált: 2011-09-25
Belépett: 2021-03-13
Publikált rovatok
Irodalmi rovat
-Gyermekrovat (Mesék) (203)
-Egyéb prózai alkotások (580)
-Mese (283)
-Dalszövegek (3)
-Gyermekrovat (Versek) (33)
-Versek (864)
-Társalgó (5)
Feltöltve: 2020-01-18 14:21:56
Megtekintve: 3324
MAGYARORSZÁG ÚTJA - 2020
A 2019. évi önkormányzati választások után írtam ATHÉN FELÉ címmel, hogy az athéni társadalom „demokráciája”, minden problémája ellenére, mégis sokkal jobb volt, mint a türannisz zsarnoksága, egyeduralma (http://artagora.hu/mainframe.php?oi=2473&o=work&detail=46827), és valamilyen mértékig ilyen remény jelentkezik a 2019. évi önkormányzati választások után, Magyarországon. „A polgári demokrácia fasiszta jellemvonásokat mutató polgári társadalmi rendjét ugyan most nem lehetne más társadalmi rendre átváltani, ehhez nincsenek meg a feltételek, - írtam, - de nem volna lebecsülendő az a reális célkitűzés, hogy ezt a mostani POLGÁRI társadalmi rendet egy olyan POLGÁRI társadalmi rendre cserélje az ország, amelyik tisztességesebb, értelmesebb, jobban tiszteletben tartja a polgári értékeket, szabadságjogokat, működése eredményesebb, igyekszik az országot megóvni olyan háborús kalandoktól, tragédiáktól, mint amilyenekbe a két világháború során került. Ez sem kevés, - a mostani helyzethez, a mostani magyar zsarnoki hatalomhoz viszonyítva! A mostani önkormányzati választás a polgári kormányellenzék sikere, egy lépés - Athén felé. Egy lépés, - de Athén még messze van!”

Megjegyzem: a „diktatúra” szót nagyon sokan nem értik.

Minden eddigi társadalom diktatúra volt, és minden jelenlegi is az. Szükségszerűen az. Ezt a szocialista társadalmi rend nem is tagadta magáról („proletárdiktatúra”). A „szocialista tábort” nem a polgári társadalmi rend erkölcsi fölénye győzte le, hanem a polgári társadalmi rend (kapitalizmus) egyelőre sokkal magasabb szintű termelékenysége, ami nem csak a hatékonyabb fegyverek előállítását jelentette, jelenti. Erkölcsileg a szocialista társadalmi rend a sokkal magasabb rendű, ezt szinte minden igazolja a magyarországi Kádár-korszakból is (Nem volt nehéz - https://www.poet.hu/vers/126622).

Reális célkitűzések kellenek. A mostani nemzetközi helyzetben szerintem csak egy jobb polgári társadalmi rend a reális, jobbat kívánó-akaró célkitűzés.

A „liberális baloldal” parlamenti pártjai is mind polgári pártok. (A magát Magyar Szocialista Pártnak nevező is az.) Nem arról van szó, hogy ez a „polgári kormányellenzék” mind csupa kiváló emberből áll, hiszen az 1989 után bekövetkezett magyarországi rendszerváltás megmutatta, hogy mennyi népbutítás, erkölcsileg kifogásolható cselekmény volt valamennyi polgári pártnál, gondoljunk a „privatizációs” időszakra, de a „polgári társadalmi rend” korlátait mutatta az is, hogy a kormányellenzék ebben mostani az évtizedben három parlamenti választást vesztett el Magyarországon. Ezeknél (a vereség egyéb okai mellett) jelentős része volt annak is: bár a kormányellenzék polgári pártjai között lényeges elvi különbség nem lehetett (mindegyik a polgári társadalmi rendet akarta), mégsem voltak hajlandóak összefogni, összefogás csak az Európai Parlament képviselőinek választásánál alakult ki valamennyire (értékes részsikerrel), majd döntő sikert a 2019. évi októberi önkormányzati választás hozott a kormányellenzéknek (a „liberális baloldalnak”).

Ma már többen látják, hogy milyen veszélyeket rejt Magyarország útja a FIDESZ-KDNP uralom alatt, - de elegen látják-e?

No és mennyire látják a lényeges változáshoz, egy jobb polgári országhoz vezető útra való áttéréshez a teendőket a tömegek, valamint a FIDESZ-KDNP kormány ellenzéke?

Én úgy gondolom, hogy igencsak foglalkozni kell mindkét kérdésnél az adandó,
reális, a kalandorságot elkerülő, de a tisztességesebb polgári Magyarország felé vezető útra vonatkozó válaszokkal, részleteikben is.

Hangsúlyozom, hogy 1989 óta egyetlen pártnak vagy politikai mozgalomnak sem vagyok tagja, és nincs semmi olyasmi 1989 előtti életemben sem, amit ne vállalhattam volna emelt fővel bármikor, és mindig vállaltam is, mindent, amit mondtam, tettem. Azt sem tagadom, hogy polgári társadalomban a „liberális baloldal” szavazója vagyok, a jelenlegi nemzetközi és hazai helyzetben ezt látom Magyarország érdekének. Alábbiakban azt foglalom össze, amit, - bár a körülmények változhatnak, - jelenleg megszívlelendőnek tartok a „becsületesebb polgári útra való áttérésnek” az érdekében.

1.) Nem célszerű a „tömegek” szellemi szintjének sem leértékelése, sem felértékelése. A tapasztalatok azt mutatták, hogy erkölcsi érzékenységük, bár változó, általában még igen alacsony. Mutatja ezt az is, hogy milyen sok erkölcsileg elítélendő esemény kellett ahhoz, hogy végre, 2019-ben, tömeges felháborodás jöjjön létre. No és a felháborodás, önmagában, bármennyire fontos is, mihez elég?

2.) A társadalom egyes rétegeinél jobban figyelembe kellene venni a felvilágosítás tartalmát, jobban hangsúlyozni az adott társadalmi réteg érdekét. Ezen kívül fel kellene figyelni arra is, hogy milyen sokan még az alapvető társadalmi fogalmak tartalmát sem ismerik (pl. haza, társadalmi rend, demokrácia, szabadság). Magyarország demokratikus hagyományai, ne áltassuk magunkat, még gyengék, - erősíteni kellene mindazt, ami a haladást szolgálhatja! (Tűnődés a magyarságról - https://www.poet.hu/vers/195015). Meg kellene találni azt az érthető felvilágosítást, ami nem csak megérhető, de találkozik is az emberek (társadalmi rétegek) ÉRDEKEIVEL.

3.) A kormányellenzék pártjainak és mozgalmainak ÖSSZEFOGÁSA szerintem még mindig sok kívánnivalót mutat. Az ellenzéki pártoknak PROGRAMJAIKAT össze kellene hangolni, a lényeges különbségeket megindokolni, a programjukat jól érthetően megfogalmazni. Alapvető nézeteltérések egyébként polgári pártok esetében abban nem lehet, hogy a POLGÁRI TÁRSADALMI REND megerősítése a cél, ez pedig a liberális baloldal irányzatával érhető el, mint a történelem megmutatta.

4.) Szerintem külön is foglalkozni kellene (az eddigieknél sokkal jobban!) a vallásos hívőkkel. A történelmi egyházak eszméjében sok humánus érték van, ugyanakkor az egyházak valójában (mint a történelemben annyiszor!) legtöbbször az általuk hirdetett eszmével ellentétesen cselekedtek, cselekszenek. Napjainkban Ferenc pápa ugyan humanista üzeneteivel, amelyek az igaz keresztény eszméhez méltók, a világ, a béke érdekét szolgálják, példamutatóan cselekszik, de a FIDESZ-KDNP kormányt támogató magyar egyházak, úgy láttam, nem követik (https://24.hu/belfold/2017/07/15/bayer-lemarhazta-ferenc-papat-a-magyar-katolikus-egyhaz-hallgat/, Ferenc pápa, a világ, és utóbbiban Magyarország, - http://www.artagora.hu/mainframe.php?oi=2473&o=work&detail=46869).
Ám a vallások humanista értékeit őrző hívőkre nagy szüksége van az országnak! Nem nézhetik tétlenül ők sem a Tízparancsolatnak a hatalom általi semmibevételét, és tettekkel való kigúnyolását, az Isten-üzletet! A Felház (és a hozzá hasonló vakhitű szekták) magatartása még, ráadásul, káros volta mellett, nevetséges is, nem csak szégyenletes.

5.) Az érthető, hogy a jobb polgári demokráciáért való jelenlegi társadalmi küzdelem nem hozhat nagyon mélyre ható társadalmi reformokat (utóbbiakat a nemzetközi helyzet sem teszi lehetővé), de Magyarország erkölcsileg és gazdaságilag olyan mélyre került, hogy a polgári társadalmi rend érdeke is jelentős változásokat kíván (oktatás, egészségügy, szegénység, hajléktalanság, cigány etnikum problémái, kalandorság felé hajló külpolitika, fasiszta vonásokhoz közelítő belpolitika, a túlzásba vitt diktatúra, a gazdasági teljesítmény romlása, közpénzekkel való zavaros gazdálkodás, pazarlás). A polgári demokratikus liberális baloldalnak a világban, és Magyarországon is, célszerű - kellő megfontoltsággal - a tömegek érdekében többet tennie (a „kellő megfontoltságot” azért említem meg, mert a tömeg egy részéből, a magyar történelem is megmutatta, uszítás hatására könnyen lesz csőcselék (Csőcselék - https://canadahun.com/blogbejegyzes/lelkes-mikl%C3%B3s-cs%C5%91csel%C3%A9k.845/).

6.) A SZAKSZERVEZETEK ERŐSÍTÉSE ma különösen fontos volna, és ez egy stabil polgári ország érdeke is. Az 1989-es magyarországi rendszerváltáskor Nyugaton erős szakszervezetek voltak, és nagy kár volt a polgári erőknek a szakszervezetek ellen fordulniuk, a szakszervezetek meggyengítésére, majd sok helyen felszámolására került sor. A szakszervezeti hagyományok, tapasztalatok nagyon fontosak volnának a dolgozók védelmében (érdekvédelem, munkakörülmények, műveltség növelése, indokolt sztrájkok, szolidaritás, szervezés és szervezettség). A liberális baloldalnak, a mostani kormányellenzéknek is érdeke ez, mert még mindig nagy erők állnak vele szemben.

7.) Ebben a helyzetben sokat segíthetnének a történelmi múltból felhasználható tapasztalatok, természetesen a jelenlegi körülmények figyelembevételével. Egyik ilyen terület a Horthy-korszakból a SZOCIÁLDEMOKRATA PÁRT tevékenysége. Ha a Bethlen-Peyer paktum (https://hu.wikipedia.org/wiki/Bethlen%E2%80%93Peyer-paktum) bizonyos mértékig el is ítélhető, azért a polgári rendszerbe beillesztett magyar szociáldemokráciának és pártjának (https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1gi_Szoci%C3%A1ldemokrata_P%C3%A1rt) eredményei is voltak, az akkori nehéz időkben, sokat tett a munkások, a tömegek felvilágosításáért, neveléséért, öntudatosabbá tételéért. A szakszervezetekben végzett tevékenysége e munka nagyon is tanulmányozandó, és a mai körülmények között sok mindenben hasznosítható területe!

8.) A magyarországi kormányellenzéknek maximálisan fel kellene használnia NEMZETKÖZI KAPCSOLATAIT, ez alatt nem csak az Európai Unió intézményeit értem, hanem tágabb kört, a különböző szakszervezeti fórumoktól kezdve minden szóba jöhető lehetőséget, - és mindenütt tárgyilagosan ismertetni kellene a magyarországi helyzetet.

9.) A „liberális baloldal” SZERVEZETTSÉGÉN is volna javítanivaló. Annak idején a FIDESZ-KDNP saját támogatására létrehozta a „polgári köröket”, utóbbiak nagyrészt talán mára már leszerepeltek, mert a FIDESZ-KDNP igazi arca már jobban látható (a pontos helyzetet azonban nem tudom), ám a kormányellenzék pártjai is szorgalmazhatnának, saját támogatásukra, hasonlót, különösen, hogy várható a társadalmi küzdelem további éleződése.

10.) A FIDESZ-KDNP a hatalmat olyan módon szerezte meg, hogy az mindenképpen kifogásolható, erkölcsileg is, de jogilag is az volna sok tekintetben, ha a FIDESZ-KDNP kormány nem tartaná a kezében a törvényhozó és a végrehajtó hatalmat egyaránt, oly mértékben, hogy minden fontos posztra a saját híveit ültette. Magyarországon így a „polgári demokrácia” oly mértékben sérült, hogy a jogállam szinte nem is létezik. (Legális kormány, illegális kormány - http://www.artagora.hu/mainframe.php?oi=2473&o=work&detail=46420). A migráns ügyben tartott „nemzeti kormánykonzultációk” lényegében csalást jelentenek, Magyarország szégyenei, - ez egy példa a sok közül.

11.) Azon nem kell csodálkozni, hogy olykor az ellenzéki kormánypártok egy-egy képviselője is „elárulja” saját pártját (többnyire feltehetően pénzért vagy más nem szép erkölcsi okból). Ezeket az eseteket, amennyire lehet, tárgyilagosan meg kell vizsgálni, és így intézkedni. Köpönyegforgatók mindig lesznek, kikerülhetetlenül. (Köpönyegforgatók - http://www.artagora.hu/mainframe.php?oi=2473&o=work&detail=46702). A köpönyegforgatóknál még veszélyesebbek a médiába feltehetőleg beépítettek, akik olyanok olykor, mint a sanda mészáros, máshová néznek, és máshová vágnak. Sajnos, Magyarország erkölcsi helyzete nagyon leromlott, ez lépten-nyomon tapasztalható.

12.) A „szerzés” sokféle változata létezik, ez „gyűjtőfogalom”: tisztességes és tisztességtelen cselekmények egyaránt beletartoznak, ide tartozik a „lopás” és a „rablás” is, hiszen az ősi kezdetektől fogva rögzült a legtöbb emberben a „szerzés” (és sokáig a rablást nem is tekintették bűncselekménynek, hiszen a történelemben általános volt, persze, erénynek akkor sem volt mondható, erre részletesebben most nem térek ki). Az erkölcsileg kifogásolható „szerzésben” mértéket tartó kisemberekhez másként kell viszonyulni, mint a „közpénzek nagy tolvajaihoz” (muszáj is, hiszen előbbiek sokan vannak, és gondoljunk arra: egy világháború után sem lehet minden vétkest felelősségre vonni).

Persze, az volna jó, ha békén élhetnénk egy olyan országban, amelyikben nem akar mindent egy párt, egy kormány megkaparintani, amelyik nem teszi minden pozícióba saját elkötelezett hívét, akitől szolgai hűséget követel akkor is, ha hazája, nemzete, elleni cselekvésről van szó, vagy más becstelenségről, olyan országban, ahol a szakemberek véleményére hallgatnak, nem pedig a – finoman szólva – szamárságokat mondogatókra, és utóbbiakat utóbbiért úgy tömik közpénzzel, mint a hízott libát kukoricával… Ahol a hívő ember Istent imádja, szabadon, nem pedig Istent adja el a rabszolgapiacon…

Hát, lehet, hogy megérek még egy ilyen másik országot, lehet az is: én már nem. Nem pénzért írtam ez a kis írást, nem önérdekből, nem vagyok egyetlen politikai pártnak vagy szervezetnek sem tagja. Nem vagyok ilyennek tagja, de fontosnak tartom a politikát, mint eszközt, és nevetségesnek, amikor tudatlan, félrevetetett emberek a „politikát”, meg a „politikusokat” szidják… Azt sem tudják, hogy mit cselekszenek!

No meg azért is írtam, mert belső parancs szól bennem: őrizni kell a fogalmakat a maguk helyes értelmezésében, akkor is, ha gyakran bonyolultak, őrizni kell a becsületet, - hogy legalább, mint fogalom, becsület maradhasson… (Az őrség vágya - http://artagora.hu/mainframe.php?oi=2473&o=work&detail=46808).

Magyarország most nagyon rossz úton van a FIDESZ-KDNP uralma alatt, olyan úton, amelyik önmagában is tragédia Magyarország számára, de még milyen további tragédiákhoz vezethet! Háborús kalandokhoz is… Ezért is oly fontos küzdeni a nacionalizmus ellen, amelyik minden formájában káros, látható ez a határon túli magyarság egy részének megtévesztésénél is, a nacionalizmus nem hazaszeretet, hanem, akár tudatában van ilyen eszme hangoztatója, akár nem, – nemzetellenes! Akár egy új világháborúhoz is vezethet a világban (Új Hitlerek - https://dokk.hu/versek/olvas.php?id=2637).

(2020)

A képen:
A felrobbantott Lánchíd, forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Budapest_ostroma#/media/F%C3%A1jl:A_lerombolt_L%C3%A1nch%C3%ADd_az_E%C3%B6tv%C3%B6s_t%C3%A9r_fel%C5%91l_n%C3%A9zve,_h%C3%A1tt%C3%A9rben_a_M%C3%A1ty%C3%A1s-templom._Fortepan_78926.jpg
Hozzászóláshoz jelentkezz be vagy regisztrálj!