Bejelentkezés
elfelejtett jelszó - regisztráció

Alkotó: Lelkes Miklós
Alkotások száma: 1971
Regisztrált: 2011-09-25
Belépett: 2021-03-13
Publikált rovatok
Irodalmi rovat
-Gyermekrovat (Mesék) (203)
-Egyéb prózai alkotások (580)
-Mese (283)
-Dalszövegek (3)
-Gyermekrovat (Versek) (33)
-Versek (864)
-Társalgó (5)
Feltöltve: 2012-08-25 19:55:37
Megtekintve: 1781
Szélsőséges nyár
Nyilván sokszor volt már szélsőséges időjárású nyár (és más szélsőséges évszak) a Földön, de mintha az utóbbi években valóban súlyosabb dologról lenne szó, a sokat emlegetett globális éghajlatváltozásról. Szárazságok nagy területeken, száz és százmilliókat érintő áradások, földcsuszamlások, pusztító viharok..

Megrendítő nézni a természeti csapások félelmetes következményeit.

A társadalmi vészhelyzetek is gyakoriak voltak, az emberi kapzsiság és butaság rettenetes dolgokat művelt ezen a nyáron is. Valójában azonban nem egyszerűen az emberi kapzsiságról és butaságról van szó, hanem az emberi megnyilvánulások társadalmi kereteiről, amivel nagyon ritkán foglalkozik a média, pedig ez a mélyben meglapuló fő ok: a tőkés társadalmi rend, amelyik a globális világot elsősorban a maga érdekei szerint, és nem az emberiség javára alakítja.

Nem tagadható azonban: az emberiség, története folyamán, minden társadalmi rendszerben fejlődött, gyarapodtak technikai eszközei, ismeretei, tudása, készségei, életszínvonala, egyre jobb lett egészségi állapota. A fejlődés még erkölcsi tekintetben is kimutatható. Ennek nem mond ellent, hogy ugyanakkor a világ ma is igazságtalanságokkal, gonoszsággal, megdöbbentő butasággal, véres eseményekkel, szenvedésekkel telített.

A világ jobb lett, - de rossz maradt.

A globalizmus, a sokirányú nemzetközi kapcsolatok kiszélesedése, hatásuk felgyorsulása, önmagában nem hátrány, hanem nagyon is áldás. A rendkívül nagy világproblémák nem a globalizmusból adódnak, hanem abból az igazságtalan társadalmi rendből, amelynek uralma alatt megvalósul. Erre, bár időnként megemlíti, nem nagyon mutat rá a média, amelyik nem akarja ismerni azt a mondást sem, hogy fejétől bűzlik a hal. (Persze, később nem csak a fejétől.)

Az idei nyáron is sok szenvedést okoztak például a vallási szélsőségek, miközben nem csupán a szélsőségekkel van nagy baj, hanem a legtöbb esetben az oda nem sorolt eszmei áramlatokkal is, amelyek korántsem annyira jámborak és jót akaróak, mint annyian, megtévesztetten hiszik. Korunkban az emberi felvilágosodás folytatódik, - de korunk nem az emberi felvilágosodás kora. A vallások egyes képviselői, szakértői ugyan időnként rámutatnak, hogy a megannyi helytelenítendő cselekedet nem a szent könyvekből, írásokból következik, de azért - nyilván egyes társadalmi osztályok, rétegek ellentétes érdekei miatt - nem látszik, hogy a társadalmi rend, az uralkodó hatalom elég komolyan venné a szélsőségek elleni küzdelmet. Utóbbi nem csodálható, hiszen a társadalmi rend alapjaival van baj ott is, ahol a hatalom melldöngetően vallja magát a demokrácia hívének. A tőkés demokrácia (piacdemokrácia) csak a demokrácia egyes, fogyatékos elemeit tartalmazza, - távolról sem népuralom.

No, ez csak néhány igazság megfogalmazása netnaplómba, önmagamnak.

Szombat van, a hőség igen kínzó, árnyékban is. Családom többi tagja némi enyhet talál a nagy meleggel szemben a görögdinnye folyamatos fogyasztásában. Én inkább tiszta vizet öntök a pohárba, de lehűtve. Egyébként nekik van igazuk: a lehűtött görögdinnye, valamint hűs gyümölcslevek fogyasztása jobb ötlet, mert kémhatásukkal, valamint a bennük lévő hasznos anyagokkal az egészségre kedvezőbbek.

Ha a természetből hazajövök, akkor mostanában időnként a CNN televíziós csatornát nézem.

Nem nagy öröm, részben azért, mert adásai igen messze vannak a tárgyilagosságtól, a Föld bármelyik pontjáról tudósítanak is, másrészt többnyire igyekszik a nézőre ráerőltetni, fenntartani azt a nem gondolkodást, amely a tömegekre általában most is jellemző. Több adásban idétlenkedtek a napokban is az angol királyi család egyik hercegéről (Harry), aki szereti botrányaival táplálni az átlag ángliusok (tisztelet a kivételnek!) részemről nem méltányolt alacsony ízlését. Ezúttal kivételesen nem az említett herceg hibás, mert a haszonra éhes bulvársajtó egyik ügynöke engedélye nélkül fényképezte le őt vakációján, amikor meztelen volt, a háta mögé bújt hölggyel, egy szállodában. Hát, persze, ez fontosabb, mint a London egyes negyedeiben élők nyomoráról közvetíteni, írni, a szigetország gazdasági és társadalmi problémáira megoldást keresni. Olcsó játék ez a királymánia fel nem nőtt nagy gyerekeknek, akik, ha felnőttek volna, még arra is rájöhetnének: milyen sokba kerül nekik az ilyen ízlésficam!

Érdekes az amerikai elnökválasztási küzdelem. Többször elmosolyodtam: az átlag amerikai fel sem fogja, hogy milyen szamárságokkal etetik. A jelöltállítás idején egyik alkalommal bemutatták az összes republikánus jelöltet, lehettek vagy kilencen (nem esküszöm meg a számukra, esetleg csak nyolcan voltak), és a mókamester kijelentette: MIND JOBB ELNÖKE LENNE AMERIKÁNAK, MINT A JELENLEGI ELNÖK. A republikánus nézőközönség tapssal jutalmazta ezt a nyilvánvalóan nevetséges ostobaságot.

Hasonlóan humoros volt, amikor a republikánus jelöltet (Romney), miután jó pár bakit csinált külföldi körútján, néhány szakértő azzal vigasztalta: a honi választókat úgysem érdekli túlságosan az USA külpolitikája. Nem tudom, hogy az amerikai választók észrevették-e: ezzel ugyancsak leértékelték őket! Mindenesetre tiltakozásukról nem láttam CNN adást.

Bárki is lesz Amerika elnöke, döntési lehetőségei nyilván korlátozottak, hiszen elsősorban a nagytőke érdekei szerint kell cselekednie.

Obama azonban az amerikai tömegek szempontjából szerintem valamivel kedvezőbb választás volna. Nem csak azért, mert okosabbnak és megfontoltabbnak látszik a republikánus jelöltnél, hanem elsősorban azért, mert jobban látja: még a nagytőke távlati érdekeit tekintve is kedvezőbb, ha a társadalmi rend szélesebb alapokon nyugszik. A demokrata párti Obama például a társadalom gazdag rétegét akarja jobban megadóztatni, ellentétben a republikánus jelölttel. Figyelemreméltó ez, hiszen az Európai Unió több országának hatalmi elitje inkább a gazdagok pártján áll, és döntően a háttérben levő szürke eminenciások, a milliárdosok szószólója. Utóbbiak - a maguk szempontjából érthetően - a gazdasági válság terheit igyekeznek a szegényekre háríttatni, többnyire sikerrel.

Úgy gondolom azonban, hogy Amerika Elnöke Obama marad.

No, majd novemberben meglátjuk.

(2012)

(Az ÁLMOK, TÁJAK, EMBEREK c. netnaplóból.)

Hozzászóláshoz jelentkezz be vagy regisztrálj!
2012-08-26 09:58:47
Kedves Bigiblue!

Örülök, hogy írásom ilyen figyelmesen elolvastad.

A világ nagyon rossz, ebben egyetértek Veled, de a történelem egészét áttekintve a számok azt mutatják jobb lett (de rossz maradt!). A régebbi századokban is sokan haltak meg sötét börtönök mélyén (hogy a felhozott példád mellett maradjunk), az emberiség akkori létszámához viszonyítottan többen, mint ma. Ezt, ha kicsit elgondolkodol a múlton, beláthatod, Magyarországra vonatkozóan is.

Abban viszont nagyon egyetértek Veled, hogy a technikai fejlődés, ha eredményeit jobban felhasználnák az emberiség érdekében, akkor, a demográfiai robbanás ellenére is, sokkal jobb helyzetet teremthetne a Földön. Mi áll a gyorsabb javulás, jobbítás útjában?

Azt hiszem, hogy írásaim is bárkinek segíthetnek e kérdés megválaszolásában, aki valóban keresi a választ.

Üdvözöl: Miklós
2012-08-26 07:12:48
" nem egyszerűen az emberi kapzsiságról és butaságról van szó, hanem az emberi megnyilvánulások társadalmi kereteiről, amivel nagyon ritkán foglalkozik a média, pedig ez a mélyben meglapuló fő ok: a tőkés társadalmi rend, amelyik a globális világot elsősorban a maga érdekei szerint, és nem az emberiség javára alakítja."

" A világ jobb lett, - de rossz maradt."

Nekem úgy tűnik, hogy rosszabb lett az emberiség, mint pl. a sötét középkorban..és hazugabb is !! Akkor nyilvánosan , emberek tömegei előtt lobogtak a máglyák, akasztottak, kínoztak embereket, ma sötét börtönök mélyén teszik ugyanezt..vagy hagyják éhen halni emberek millióit..igen, gonoszabb, rosszabb lett az emberiség, hiszen olyan technikai tudás áll már mögötte, amivel boldogabbá tehetné az egész világot.. de nem teszi !!

Írásaidat nagy figyelemmel olvasom !
Szép napot kedves Miklós ! :)