Bejelentkezés
elfelejtett jelszó - regisztráció

Alkotó: Lelkes
Alkotások száma: 1408
Regisztrált: 2004-05-15
Belépett: 2014-01-11
Publikált rovatok
Irodalmi rovat
-Gyermekrovat (Mesék) (278)
-Egyéb prózai alkotások (471)
-Mese (64)
-Gyermekrovat (Versek) (111)
-Versek (430)
Irodalmi kritikák
-Verselemzések (1)
Feltöltve: 2010-10-10 09:39:20
Megtekintve: 6266
Szeretne Ön jós lenni?
Ez a kérdés nem mindenkinek szól, hanem csak azon bátraknak, akik írásaim olvassák. Elhatároztam, hogy őket jutalomban részesítem: ingyenes felkészülést kapnak tőlem arra, hogy jóslással miként szerezzenek pénzt. Az ügyesen megválasztott tartalmú jóslás nem csupán a középkorban volt népszerű és az okosan jósló számára igen költséghatékony, hanem napjainkban is az. Ezen ne csodálkozzanak: napjaink is, egyre szélsőségesebben, kezdenek visszatérni ahhoz az áldott középkorhoz.

Azt kérdezik: én miért nem foglalkozom jóslással, ha az olyan jövedelmező, hogy a jósok még az egyáltalán nem olcsó televíziós reklámokat is kifizetik a mellényzsebükből?!

Jogos kérdés. Ám hozzá kell tennem: a jóslás akkor jövedelmező, mint annyi más (a legtöbb) pénzforrás, ha a jós az emberek butaságára épít. Én különc vagyok: megvetem az emberek butaságát annyiban, amennyiben maguk is felelősek megdöbbentő ismerethiányaikért (mert azért erősen butítják is őket, pártolják meglévő szellemi gyöngeségeiket, most nem részletezem, hogy kik és miért). Ebben ne hallgassanak rám, arra figyeljenek, ami írásomban most következik!

Jós kétféle erkölcsi alapon létezhet. Az egyik erkölcsi alap, ami - szerintem - a jó erkölccsel összhangban elfogadható: a múlt és jelen tényeiből az ország érdekében a várható igazat, bekövetkezőt jósolgatni, egyénnek is ugyanígy, személyes megjavulása céljából. Az ilyen jós sok mindenre számíthat: száját erős kézzel befogják, hecckampányolnak ellene, majd jósírásait és egyéb alkotásait nem közlik, sőt, szélsőségként el is égetik, további szélsőségként pedig esetleg magát az ilyen jóst is tűzre teszik, azután évszázadokig elmarad a "sorry". Egyéb kellemetlenségek is érik az ilyen becsületes jövendőmondót, de ezekre most nem térek ki (és az eddigi hitemből sem térek ki).

Az ilyen jövendőmondó kiérdemli ugyan a próféta nevet, - de jövedelme is negatív (mínusz) lesz, legalábbis a saját szempontjából.

Például arra a kérdésre, hogy merre tart egy bizonyos kis országocska, mi lesz vele, a jó erkölcsi alapon jövendölgető jóspróféta így felel:
- Ha így folytatja, mint eddig, újabb MOHÁCS! Nem kellenek hozzá a törökök sem, a két táborra szakadt hunfiak el tudják intézni egymást, meg országot, éppoly derekasan, mint egykor azok a bugyogós, turbános pogányok. (Az ilyen jóst kétszer éri nagy kellemetlenség: először a jóslásáért, utána pedig azért, mert amit megjósolt, az be is következik. Hej, Mihály geróf, a te sírodon is de remegtetik azokat az őszirózsákat a hatalomért kapkodó ifjoncok!)

Ugyanezen kérdésre azonban az okos, bár a jó erkölcsbe ütközően tevékenykedő pártjós így felel:
- Nagy, dicsőséges nemzeti összefogásunk, amelyet szép lobogónk is jelképez, hiszen minden főbb eszmeszín megtalálható benne, megment bennünket egy új MOHÁCStól, átnyújta nekünk a Siker fénylő koronáját, - sőt, még azokat a sárga bankosbácsikat is lekétharmadoljuk!

Látják? Utóbbi válasz már, - ha a jó erkölccsel nem is puszipajtáskodik - a pártjósnak vagy pártudvarholdjósnak igen jövedelmező lesz, beválasztják ide, kinevezik oda, terelgetheti nyáját a zsebecskéibe, mármint azokra a sárga csikókra gondolok.

A továbbiakban azzal a jó erkölcsi alapon tevékenykedő jósmunkával nem foglalkozom, hiszen kedves Olvasóim (ha nem hozzám hasonló különcök) nyilván nem ezt várják tőlem, hanem pénzszerzési tanácsot. Nos röviden: személyeknél kinek mit jósoljon az ilyen profitvágyú jós?

1. Rossz embernek sok-sok jót, megemlítvén finoman, tapintattal, hogy a jó dolgok valóra válása összefüggésben van az értékes jóslásért fizetett pénzösszeg nagyságával (nincsen, mert a rossz ember nem ingyen rossz, tehát mindenképpen gazdagodni fog).

2. Jó embernek is jót, bár óvatosan, homályosan, hiszen nem azért jött, hogy pénzéért jövendő rossz sorsát hallgassa (ám főleg rossz dolgok érik majd, ezért a jó dolog jóslását terjesszük ki mindenfélére, valami jó csak bejön a sok rossz mellé, például, ha tovább rojtosodik is a jó ember nadrágja, attól még hűséges maradhat hozzá a felesége, és akkor mi az utóbbit előre megmondtuk).

No erről ennyit. Búcsúzóul adok Önöknek, kedves Olvasóim, egy elkedvetlenítő házi feladatot. Írjanak rövid fogalmazást a következő címmel: "MILYEN LEGYEN KORUNK LUDAS MATYIJA?"

Írásaimat nem olvasó Nem Olvasóim is kapnak tőlem valami jó tanácsot: ők ne olvassanak tőlem továbbra sem, a fenti házi feladattal se foglalkozzanak önkéntes alapon, nem éri meg! Ne Matyizzanak, - mutyizzanak! Az az igazán jövedelmező!

(2010)
Hozzászóláshoz jelentkezz be vagy regisztrálj!