Feltöltve: 2008-03-07 12:57:29
Megtekintve: 6206
Hidegháború helyett
Tárgyalás módszere a nevelésben
A nevelési módszerek mások most mint ezelőtt de melyek azok?
Az egyik gyakori módszer a bűntudat előidézése. "Szégyelld magad" stílusú nevelés.
Ezt hogyan érjük el?
Beszélni kell velük
Szólni kell nekik
Megdorgálni őket
Megmagyarázni hogy megértsék
Fenyíteni őket
Te ostoba, ezt ne csinált
Mit szól majd a
De kevesett hallunk arról hogy a fiatalokkal tárgyalni is lehet. De hogyan tárgyalni? Hiszen a felnőttek sem tudnak tárgyalni!
De sok felnőtt részt vett már a tárgyalásokon és ezért talán megértik hogy miről is van itt szó. Talán nem volna teljesen hiábavaló ha tárgyalni is tudnánk a fiatalokkal.
A tárgyalásoknál megtörtént gyakori hibákat szemügyre véve, talán érdemes lenne a fiatalokkal való kommunikációban, a tanulságokat a tárgyalás oknál velük érvényesíteni.
Egy kardinális hibát a tárgyalások világából ellesve - talán jó lenne tudni mégis mellőzni. Nos mire gondolok itt?
A szülők túlzott elkötelezettsége a saját álláspontjuk mellett. A saját igazukban hisznek de hiszen ez természetes. Ellenben az nem éri el a célját ha erőltetjük. A "tárgyalás" vége lesz mielőtt megkezdődhetett volna és történik hogy:
a. a szülő mégis engedni fog és semmivel sem haladt előre a nevelésben
b. tiltást vezet be és érvek nélküli ellenérzéseket szül
Az eredmény ha elkönyvelhető csak külsőségekben nyilvánul meg.
Ez a fajta önigazoló szerep amelyet használnak a szülők nem eredményes. Egy előítéleten alapul, előítéleteket szül a gyerekben.
Ez a hajlam azon alapul hogy mi emberek, öntudatlanul is hajlamosak vagyunk, a saját érdekeinknek megfelelően magyarázkodni/érvelni/vitatkozni stb. A saját álláspontok előtérbe helyezése, sokszor előitéletekhez vezethet a fiataloknál főként akkor amikor egy konfliktus fejlődott ki. A tárgyalás hiányában a konfliktus roszabb eseben kiéleződhet, és egy fanatikus látásmód is kialakulhat. "A szüleim semmit sem értenek!" - Mit tudunk tulajdonképpen a fiatalok előítéleteiről?
Ezt az egyfata makacs szituációt, jó ha eltudjuk kerülni mert ha ez kialakul, akkor semmi esélyünk nincs tovább tárgyalni. A tárgyalás megszakad a szülői erőszak léphet életre. A konstruktív megeggyezés lehetősége eljátszódik pedig oda... talán egy jó kompromisszumot szerettünk volna/ akartunk elérni.
Ha a szülő tudja, hogy mégis tiltás lesz a vége, akkor meg kell próbálni meghallgatni és megérteni a fiatalok érveit, és nem lesújtani azokra. A fiatalok megértése a szüleik érvei iránt nem forszírozható, és különösen lassan történik, ha nem tudunk tárgyalni velük.
Kerüljük a szülő önigazoló szerepét.
netkobzos
Hozzászóláshoz jelentkezz be vagy regisztrálj!
2008-03-10 14:06:22
Kedves sincomi!
Megértettelek, és természetesen továbbra is nagyon szívesen állok rendelkezésedre.
Ha bármilyen konkrét dologban segíthetek, kérlek küld egy belső üzenetet, és megbeszéljük. :)
2008-03-10 13:10:17
Szia somaleXia!
Köszi a hasznos leckét. De az is igaz hogy a lassú víz partot mos de hát ahhoz idô is kell. Mivel küldföldön élek és sokáig nem beszéltem/használtam magyar nyelvet nagy nehézségekkel küzködök. Éppen egy olyan képességre volna szügségem mint neked van, aki segítene helyrepofozni dolgokat az írásaimban. Talán most találkoztam egy ilyennel? - Nem?
Ha ebben eddig is segítettél akkor azt nagyon köszönöm.
netkobzos
2008-03-07 14:02:49
Kedves sincomi!
Szívesen olvasnám ezen fejtegetéseid, mert a témák, melyeket boncolgatsz, mindennapjaink érdekes problémái. De sajnos, néhol igen zavarosak megfogalmazásaid.
Ha többször átolvasnád az írásokat, mielőtt feltöltöd, biztosan megtalálnád a hibákat, melyeket kijavítva könnyebben értelmezhetőek lehetnének.
Hogy mások is szívesen olvassák műveid, javaslom az írásjelek helyes, és megfelelő alkalmazását.
Minden írásodban pótoltam ezeket, de így fenn áll a veszélye pl., hogy én máshová teszem a vesszőket, mint ahová Te szántad, és így megváltozik a mondat értelme.
Biztosan ismered a híres példamondatot, János püspök leveléből:
"A királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki beleegyezik én nem
ellenzem."
Központozással:
"A királynőt megölni nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki beleegyezik, én nem
ellenzem."
...vagy így...:
"A királynőt megölni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki beleegyezik, én nem, ellenzem."
Ugye Te is érted, a két szöveg tartalmi értelmezésének különbségét!?