Bejelentkezés
elfelejtett jelszó - regisztráció

Alkotó: Lelkes Miklós
Alkotások száma: 1971
Regisztrált: 2011-09-25
Belépett: 2021-03-13
Publikált rovatok
Irodalmi rovat
-Gyermekrovat (Mesék) (203)
-Egyéb prózai alkotások (580)
-Mese (283)
-Dalszövegek (3)
-Gyermekrovat (Versek) (33)
-Versek (864)
-Társalgó (5)
Feltöltve: 2018-09-29 18:16:33
Megtekintve: 1407
Menekültek, Európa, Magyarország, nacionalizmus, . egy kérdéskör főbb részei (Refugee, Europe, Hungary, nationalism, - fundamental issues)
Az Európába a világ más részeiről menekülők ügye nagyon összetett, sok múltbeli és jelenbeli problémával összefüggő kérdéskör, és a jövőt (nem csak Európa, de a világ jövőjét) sok tekintetben érinti. Ez, úgy gondolom, magától értetődő, vitathatatlan.

Ám itt, Magyarországon, nem látom az e kérdéskörrel kapcsolatos becsületes foglalkozást, dominál a jobboldali kormánypártok részéről, hogy a lakosságot nacionalista hangulatkeltéssel a menekültek ellen hergelik, választási eredményeik elérésére, és főleg csak a lakosság menekültekkel (migránsokkal) való ijesztgetésére kitérően buzgólkodnak, - de véleményem szerint a liberális polgári baloldal is sok hibát vétett és vét bizonytalanságaival, nem kellően és nem kellő időben megadott válaszaival. Erre – többek között - „Legális kormány, illegális kormány” c. írásomban is rámutattam, a legutóbbi, 2018. évi parlamenti választást illetően (interneten: http://www.artagora.hu/mainframe.php?oi=2473&o=work&detail=46420, de a facebookra is feltettem: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=468016007029071&set=a.111397106024298&type=3&theater).

Gondolom, hogy a nemzetközi szinteken (így az ENSZ-ben, valamint az Európai Unióban) az illetékesek újabb anyagokat készíttetnek a szakemberekkel, de fontosnak tartom a kérdéskör összefoglaló tárgyalását, áttekinthető javaslatokkal, véleményekkel és ellenvéleményekkel, és hogy az minél előbb jusson el minél szélesebb körhöz. A magam részéről, természetesen, mivel a legtöbb ide tartozó kérdés nem szakterületem, csak laikusként jelölhetem meg azokat a témaköröket, amelyekhez sok-sok feladat tartozik. A végén ugyan saját véleményem is közlöm, de ez csak úgy értékelendő: főleg a híranyagokból és a magyarországi eseményekből, én így látom a helyzetet, és a teendőket.

1. A MENEKÜLTÜGY TÖRTÉNETE. Ennek nagy irodalma van, de a lakosság felvilágosítására össze kellene foglalni, tárgyilagosságra törekvően, hogy milyen okok, körülmények vezettek el az utóbbi évtizedek menekültáradatához, mert jelenleg, például itt Magyarországon, azt sejteti a hatalom: főleg a menekülők a hibásak azért, hogy elhagyták hazájukat. Nyilván az okok szövevényében az egyes országok belső viszonyainak alakulása is szerepet kapott a történelem során, de nem szűkíthető le erre a kérdés, mert az elmúlt évszázadokban is világméretű küzdelem dúlt nyersanyagforrásokért, hatalmi befolyásért, stratégiailag fontos területekért, és más okokból.

2. A MENEKÜLTEK BEFOGADÁSA MELLETTI ÉRVEK. Európai Unió népessége, a bevándorlók nélkül, régóta fogyó népesség (ezen belül Magyarország népessége is). Ez a fogyó népesség igen nagy veszélyeket rejt magában, hátrányai már most is jelentkeznek. Ezek a veszélyek az élet minden területét érintik: nyugdíjak értékállósága, egészségügyi kiadások rohamos növekedése és mások. A megfogyatkozott fiatalabb korcsoportok nélkül egy ország szinte haldokló országgá válhat. Ennek megakadályozására két lehetőség van: 1. az országon belüli születésszám növelése, 2. a fiatalabb korcsoportokat tartalmazó menekültek befogadása. Európa e „fogyó népesség” problémáját, mint a hírekből kitűnt, Ferenc pápa, a katolikus egyház feje, józan gondolkodóként felismerte, nyilván mások is, de Magyarországon a jobboldali kormányhatalom pártjai (és a történelmi egyházak vezetői is) igyekeznek elhallgatni, még Ferenc pápa említett véleményét is, más országokról e tekintetben sem ad a hazai sajtó értékelhető képet, még a híreket illetően sem.

3. A MENEKÜLTEK BEFOGADÁSÁNAK VÁRHATÓ NEHÉZSÉGEI, A BEFOGADÁS ALTERNATÍVÁI. E tekintetben is tárgyilagos anyagra volna szükség, mivel a menekülők vízbe fullasztása, vagy más módon való megsemmisítése olyan embertelenség, amit nem csak a történelmi egyházak hívei, de senki sem vállalhat magára, akinek lelkiismerete van. Nyilván nem tudom megítélni, hogy a menekülteket miként lehetne szülőföldjükön segíteni, hogy ott maradhassanak, ennek egyes területeken lehet némi realitása, de – a világról a hírekben hallottak alapján – ez valószínűleg egyelőre csak részlegesen megoldható, járható út. Elő kellene hozni azonban azokat a múltbeli példákat, amelyekben különböző vallású népességek békésen (vagy viszonylag békésen) éltek vagy élnek egymás mellett, és áttekinteni ezeket. A kudarcokat is tanulmányozni kellene, - miért jöttek létre? Az Európai Unió mellett más országok (így az USA) részvétele a menekültek befogadásában szintén fontos és jogos követelmény volna.

4. A MENEKÜLT STÁTUSZ MEGADÁSA, KEZELÉSE. Véleményem szerint ezt az Európai Uniónak központilag kellene kézbe vennie, kidolgozni és ismertetni a menekültstátusz feltételeit, és erre megfelelő központi szervet (szerveket) felállítani. Például olyan ország, mint Magyarország, ilyen menekültstátusz kezelésére szerintem egyáltalán nem alkalmas, de még az ún. magyar letelepedési kötvények (amelyeknél a külföldről érkezőt Magyarországon befogadták, de igen nagy pénzösszeg befizetése ellenében) tulajdonosait, befogadásuk körülményeit, szintén vizsgálnia kellene az Európai Uniónak, biztonsági okokból. A menekültstátusz egyik feltétele az lehetne, hogy az illető fogadalmat tesz az Európai Unió és a befogadó ország törvényeinek betartására.

5. A MENEKÜLTEKKEL KAPCSOLATOS BIZTONSÁGI KÉRDÉSEK. Ezek vonatkoznak: a.) az eredeti európai lakosság biztonságára, és b.) a beérkezett menekültek biztonságára. Mindkettő fontos. Kémek, ügynökök természetesen a menekültekkel is érkezhetnek, és nyilván érkeznek is, meggyőződésem, hogy ilyenekkel tele van a világ ma is, és nem csak a menekültekkel érkezhetnek, érkeznek. A biztonság fontos, de egyúttal a beérkezett menekültek biztonsága is, mert a nacionalizmust magukévá tevő, felhasználó politikai erők, melyek minden országban tevékenykednek valamilyen mértékig, a lakosságot a migránsok ellen hangolhatják, és hangolják is, népszerűségük, befolyásuk növelésére. Utóbbi okból szerintem a meglevő fegyveres határvédelmet az Európai Uniónak erősítenie kellene, szigorú követelményekkel e fegyveres szerv tagjai iránt, és központilag kézben tartani. Úgy gondolom, bár nem vagyok katonai és biztonsági kérdések szakértője, hogy célszerű volna központilag irányított olyan fegyveres testület is, amelyik esetleges konfliktusok rendezésében az Európai Unión belül is segíteni tud a tagállamoknak. Tágabb értelemben a biztonsági kérdések közé tartozik az európai egészségügyi hálózat olyan megerősítése, amelyik a menekültek befogadásánál járványügyileg is védi a népességet (ez valószínűleg könnyebben megoldható feladat a nagy európai tapasztalatok mellett).

6. A MENEKÜLTEKKEL KAPCSOLATOS GAZDASÁGI, PÉNZÜGYI INTÉZKEDÉSEK KIMUNKÁLÁSA. Nem értek a gazdasági, pénzügyi kérdésekhez, de úgy gondolom, ezek kimunkálása, és olyan mértékben, amilyen mértékben célszerű, e téren a lakosság felvilágosítása is, alapvetően fontos.

7. A MENEKÜLTEKKEL KAPCSOLATOS FELVILÁGOSÍTÁS. Ez is két fő részre bontható: a.) a menekültek sokoldalú, de a lényeges dolgokat kiemelő felvilágosítása az Európai Unióról és a befogadó országról, b.) a befogadó ország lakosságának felvilágosítása a menekültekről (életmód, szokások, értékek, velük kapcsolatos viselkedés és mások).

8. A MENEKÜLTEK OKTATÁSA. Ezekre a feladatokra is fel kell készülni, sokoldalúan, hiszen szükség lehet nyelvtanárokra, szakoktatókra, speciális taneszközökre, a menekült csoportokkal kapcsolatot tartó személyekre (patrónusokra), és egy sor más oktatási, kapcsolattartási feladat adódhat.

9. EURÓPA NAGY PROBLÉMÁI KEZELÉSÉNEK, ÉS TÁVLATI MEGOLDÁSÁNAK KULCSA: EGY ERŐS EURÓPA.

Véleményem szerint ez nem csak a menekültek ügyére vonatkozik, hanem Európa minden nagy problémájára.

A polgári demokratikus társadalmi rendet jelenleg gyengíti az Európai Unióban az a nacionalizmus, amelyik a 20. században már kétszer (az első és a második világháborúban) tragédiát hozott egész Európának. Ez a nacionalizmus nem hazafiság, hanem éppen annak ellentéte, csak ezt a liberális polgári erők pártjai sem magyarázzák el elég érthetően, legalábbis a hírekből így vélem, Európa népeinek, közösségeinek. A nacionalizmus nem egy nemzet jogos érdekeit képviseli, védi, hanem olyan kalandor érdeket, amelyek egy szűkebb társadalmi rétegé. Így volt, így van ez Magyarországon is az utóbbi mintegy másfélszáz évben.

Ez a nacionalizmus az Európai Unió gyengítésére törekszik.

Jól látható ez most is Magyarországon, ahol a jobboldali kormánypártok, ahelyett hogy becsületes elemző választ adnának a Sargentini jelentésre (a jelentés szövege magyarul: https://szabadmagyarszo.com/2018/09/06/a-sargentini-jelentes-hivatalos-szovege-magyarul/), a „Megvédünk, Magyarország!” jelszó mögé bújtan folytatják azt a nacionalista hangulatkeltést, amely az utóbbi magyarországi választásoknak is alapja volt (és szégyene!) a magyar jobboldali kormánypártok részéről.

Az Európai Unió erősítése Magyarország igazi érdeke ebben a helyzetben.

Az európai polgári liberális erőknek pedig megvan az a szakember gárdája, amelyik könnyen, szakszerűen elkészítheti a helyes választ Európa nagy problémáira. Ettől még ezek a problémák nagyok maradnak, de az Európai Unió egy fontos lépéssel közelebb juthat a megoldásukhoz, vagy egyelőre legalábbis a kezelésükhöz vezető úton.

(2018)


Az illusztráció forrása: https://publications.europa.eu/hu/publication-detail/-/publication/a5ba73c6-3c6a-11e8-b5fe-01aa75ed71a1
Hozzászóláshoz jelentkezz be vagy regisztrálj!