Bejelentkezés
elfelejtett jelszó - regisztráció

Alkotó: Lelkes Miklós
Alkotások száma: 1971
Regisztrált: 2011-09-25
Belépett: 2021-03-13
Publikált rovatok
Irodalmi rovat
-Gyermekrovat (Mesék) (203)
-Egyéb prózai alkotások (580)
-Mese (283)
-Dalszövegek (3)
-Gyermekrovat (Versek) (33)
-Versek (864)
-Társalgó (5)
Feltöltve: 2013-08-07 06:52:40
Megtekintve: 1777
Hőség, elzárt ózdi kutak, Magyarország
Ezekben a hetekben sok szenvedést okozott és okoz a hőség Magyarországon, de nem csupán nálunk, mert a nyári hőmérséklet Európa nagy részén is magasabb a sokévi átlagnál, és a világ más területein is hasonló helyzetről számolt be a CNN angol televíziós hírcsatorna, amit időnként nézni szoktam (a CNN.com kifejezés beütésével az interneten is megtalálhatóak videói, riportjai, cikkei).

A szélsőséges időjárást a szakemberek többsége szerint elsősorban a légszennyeződés miatti éghajlatváltozás okozza, mármint gyakoribbá válását, mert szélsőséges időjárás egyébként mindig előfordult.

Reggel gyakran menekülök el otthonról a hőség miatt. Az erdőben, parkokban, ha van némi légmozgás, akkor árnyékban úgy déltájig kibírható a helyzet, délben viszont, amikor a legerősebben süt a nap, a talaj is jobban átmelegszik, sok hőt sugároz vissza. Hideg, részben jeges, vizet, persze, viszek magammal, ez kitart délig, sőt, egy-két órával tovább is, de végül új irányt kap menekülésem: visszamegyek a lakásba.

Valószínűleg a száraz levegő, napfényes idő teszi, hogy a magaslatokról messzire elláthat az ember, még a főváros környékének távoli pontjai, részletei is kivehetőek. Távcsövem, sajnos, nincsen, erre nem volt eddig pénzem, és most már nem is lesz, - de ez legyen a legkisebb gondom! Egyébként utóbbi hiányát nem is sorolom a gondjaim közé.

Ezekben a napokban a hazai média, - sőt, több külföldi újság is - foglalkozott azzal, hogy az egyik ózdi telepen, ahol cigányok laknak, az önkormányzat nem biztosítja az ivóvizet, a szivattyús kutakat lezárták, olyan indoklással: az ingyen víz sokba kerül.

Nos, utóbbiban van igazság is, de azért egy országban, ahol a takarékosság mellett a hatalom részéről ennyire ott van a pazarlás is (az utóbbira vonatkozó tényeket bárki megtalálhatja az elmúlt hónapok, évek sajtójában). Egy ilyen intézkedés, mint az ózdi telepi kutak lezárása, erkölcsileg semmiképpen sem helyeselhető. No és ostobaság is, hiszen Magyarország hírnevének (más hasonló dolgokkal együtt) aránytalanul sokat árt. Bár nem látom, hogy az utóbbi időben sokan törődnének azzal: mint ítéli meg Magyarországot a világ.

Egyébként tapasztalataim szerint az elmúlt két évtizedben sok olyan szivattyús kutat is leszereltek, amelyek addig erdők, sétahelyek, parkok közelében voltak, és mérsékelten használták ivóvízül az oda látogató kirándulók, tehát nem jelenthetett nagy vízfogyasztást. Szerintem ez sem mutat okos döntésre.

Az ózdi kútlezárás-ügy? Aki becsületesen gondolkozik, könnyen beláthatja: ugyannak a közösség-ellenes, a szegénységet sújtó szemléletnek, eszmének, politikának aprócska (de az érintett ózdi lakosoknak sok nehézséget okozó) része, amelynek forrásai könnyen megtalálhatóak a huszadik század első felének társadalmi rendszerében. Megtalálhatóak ezek az összefüggések, - de ki az, aki keresi ezeket? Ki az, aki valóban meg akarja tudni: mi történik ma Magyarországon, - és miért?

Visszataszító az, amikor valaki nagy hangon hirdeti a Szeretetet, de ugyanakkor, a szeretet legelemibb követelményeit tekintve is, a megszerzett hatalom birtokában azzal ellentétesen cselekszik.

Ilyen emberek, persze, mindig voltak, és valószínűleg még igen sokáig lesznek, - de a jelen Magyarországában megdöbbentően sok van belőlük. No és a nekik bólogatókból, a sunyi hallgatókból, és álszentekből is!

Babits írta egyik legszebb művében (Jónás könyve) 1938-ban:
"..mert vétkesek közt cinkos aki néma".

Ez a sora szállóigévé lett, közismert, de semmi jele annak, hogy oly azok, akik ismerik, át is gondolnák: mit jelent valójában, milyen erkölcsi követelményeket támaszt a mindennapokban?

A becsületes gondolkodó ugyancsak sokallhatja a jelen Magyarországában a vétkeseket is, cinkosaikat is. Persze, ehhez gondolkodni is kell, - és ráadásul becsületesen!

Elszomorító, hogy az utóbbi kettős követelménynek való megfelelés milyen ritka manapság.. Érdemes elgondolkodni rajta: miért is?

(2013)

(Az ÁLMOK, TÁJAK, EMBEREK c. netnaplóból.)
Hozzászóláshoz jelentkezz be vagy regisztrálj!
2013-08-22 06:48:05
Kedves Bigiblue!

Alföldi rendezésében az István, a király c. darabot nem láttam, így ahhoz nem tudok hozzászólni.

A tőlem hozzászólásodban idézett mondatok mögött azonban sok olyan múltbeli esemény van, amely véleményem alátámasztja. Ezekről, mint Te is tudod, konkrét példákkal is írtam már, többször.

Üdvözöl: Miklós
2013-08-21 20:28:50
" Világosan kell látni a hazai tömegek jelentős részének szellemi színvonalát is. Írónak, költőnek, tollforgatónak különösen. Utóbbira számos példát találhatsz a klasszikusoknál. Úgy érzem, hogy - mint annyian - a jelent illetően e téren Te is illúziókat táplálsz magadban. "

Most, hogy láttam az Alföldi-féle István, a király rendezést, a maradék illúzióm is elszállt..
Kíváncsi lennék a véleményedre ! :)
2013-08-14 06:44:49
Kedves Bigiblue!

Abban igazad van, hogy akár egy, "a hazáért tenni tudó és akaró ember" (hozzászólásodból idézem) sokat tehetne, - ha meg volnának erre a lehetőségei. Itt azonban tévedésednek tartom, hogy nem mérlegeled a lehetőségeket, körülményeket. Az egyén, mint Vezér (akár jó vezér, akár rossz, vagy a kettő keveréke) meghatározott társadalmi réteget (rétegeket) képvisel. Nem helyes az egyént kiszakítani a társadalmi rendből, társadalmi viszonyokból - erre már Madách felhívta a figyelmet élete főművében (emlékszel rá, hogy milyen sorokkal?).

Világosan kell látni a hazai tömegek jelentős részének szellemi színvonalát is. Írónak, költőnek, tollforgatónak különösen. Utóbbira számos példát találhatsz a klasszikusoknál. Úgy érzem, hogy - mint annyian - a jelent illetően e téren Te is illúziókat táplálsz magadban.

Amit a külföldre távozott fiatalok tapasztalatként megszereznek maguknak, abból sok minden, ebben igazad van, később itthon is hasznosítható lehet, egyénileg is, az ország javára is. Más kérdés, hogy ettől mit lehet várni majd közösségi szinten. A világban is ott vannak a kedvezőtlen események, állapotok (minden tekintetben, erkölcsileg is), Magyarország jelenlegi állapota is döntő mértékben kedvezőtlen nemzetközi folyamatoknak "köszönhető".

Szeretettel üdvözöl: Miklós

2013-08-13 21:37:39
Kedves Miklós !
Magyarságunk, megmaradásunk több száz éve szinte valami hihetetlen csodának köszönhető. Széthúzás, mindenki magának kapar..ez jellemezte az elmúlt századokat, és ma még inkább ez a valóságunk ! De ahogy az elmúlt századokban mindig születtek kiemelkedően nagy elmék, a hazáért tenni akaró és tenni is tudó emberek, biztos vagyok benne, hogy már nem sokat kell várnunk egy hasonlóan nagyszerű, tehetséges emberre ! Persze a nemzetközi helyzetnek is jónak kellene lenni..már-már azt mondom : a csillagok állásától függ sorsunk..az egyéné is, a kollektíváé is !
A hazai tömegekről hadd ne mondjak véleményt..hiszékeny, becsapható, be is csapták jó rendesen, és mégis, újra meg újra bedőlnek mindenféle trükköknek..okosodni, tanulni kéne..talán a sors könyvében ezért van megírva, hogy a fiatal nemzedék külföldön szerezze meg azt a tudást, ami a túléléshez kell. Ezért fogadtam én is beletörődéssel fiam választását. Remélem, ha hazajön, itthon is kamatoztatni tudja majd a tapasztalatait.
Köszönöm válaszodat ! :)
Szeretettel üdvözöllek
Bigi
2013-08-13 09:17:46
Kedves Bigiblue!

Bár ne lenne majd igazam, szívből kívánom, de az ország jövőjét (legalábbis a lakosság nagy többsége szempontjából, mert van egy társadalmi réteg, amelyik a jelenlegi helyzet nagy haszonélvezője) igen borúsnak látom.

Véleményem - többek között, mert más tényezők is vannak, - főleg az alábbiakra alapozom:

1.) a kapitalista (tőkés) világrendszernek, a mostani gazdasági válság ellenére, még igen jelentős gazdasági és a gazdasággal is összefüggő más tartalékai vannak, ezt a világban számos esemény, jel megmutatja,

2.) a hazai tömegek - ezt is számos jelenbeli és múltbeli esemény mutatja - igen könnyen megszédíthetőek olcsó, giccses, nevetséges propagandával is, primitív nacionalizmussal, sőt, nagytőkések által hordószónok módon hirdetett félig-meddig kapitalizmus elleni vonásokat mutató jelszavakkal is,

3.) az országban - keserű ezt számomra kijelenteni, de így van - most megdöbbentően kevés a hazáját szerető, becsületesen gondolkodó ember, minden társadalmi rétegben, de különösen visszataszító számomra a rendszerváltozás után a magyar értelmiség szereplése (persze, jóra nem számítottam, de még így is meglepetés ért).

Más kérdés, hogy - hosszabb távon - kedvező változások következnek majd be, de ezeket nem várhatjuk a hazai társadalmi rétegektől, hanem elsősorban nagy nemzetközi eseményektől. Ám utóbbiakat - bár tévednék! - én nem látom közelinek.

Üdvözöl: Miklós
2013-08-12 23:30:28
Köszönöm a választ, rendkívüli módon egybeesik a véleményünk !! Bogozgathatnád még, hogy vajon a jelenkori népbutítás / filmek, iskola, stb / vajon meddig megy el, és ha a diplomás fiatalok zöme elmegy / mint tette ezt most az én fiam is, aki ugyan rövid időre tervezi a kinti létet / szóval, akik itthon maradnak, képesek lesznek-e egy bizonyos fajta társadalomépítésre, fenntartásra ?! ..már most is néha anarchia-közeli a helyzet..
Várom válaszod ! Szeretettel
Bigi
2013-08-12 07:49:41
Kedves Bigiblue!

Kétségtelen, hogy a tömegek szellemi színvonalának alacsony voltához a rendszerváltás utáni időszak is hozzájárult hazugságáradatával, népbutításával, - ám valójában, mint minden országban, ez a történelmi múltból is következő káros örökség, így nem írható kizárólag két-három évtized számlájára.

Ez a szellemi színvonal sok évszázad öröksége, de nem akarok messzire visszamenni a múltba, elég ha a huszadik századra tekintünk. A század első felében (gondoljunk az első és a második világháborúra, valamint a kettő közötti rövidebb időszakra) ez a szellemi színvonal alacsonyabb volt, mint ma (persze, ez a tömegekre értendő!). Ha máshol nem (de rengeteg dokumentum, statisztikai adat is megmutatja!), utóbbira a kor klasszikus íróinak, költőinek munkáiból is rengeteg példát lehet találni.

Az ún. Kádár-korszakban a tömegek szellemi színvonala jelentősen javult. Az akkori társadalmi rendszer ugyanis "történelmi igazságtételként" jelentős tömegeket emelt fel magasabb színvonalra (az elkövetett bűnök, hibák, túlkapások mellett). A vasfüggönynek azonban két oldala volt (most a propaganda, a kapitalista társadalmi rend érdekeinek megfelelően, erről hallgat vagy még gyakrabban hazudik), továbbá a két ellentétes társadalmi rend világméretű harca is szükségszerűvé tette egyes témák bizonyos mértékben tabuként való kezelését (pl. Trianon, holocaust) a társadalom megnyugtatása érdekében. A Kádár-korszak is - szükségszerűen, elkerülhetetlenül - diktatúra volt, ezt nem is tagadta (a mai "demokrácia" is az, de nem vallja be), viszont - kulturális téren is - szélesebb tömegek érdekében tevékenykedett (az oktatásra nagy hangsúlyt fektetett, tanulni akarók támogatása, olcsó könyvek stb.) A mai "demokrácia" tőkés diktatúra, amelyik viszont elsősorban a társadalom szűk körének érdekeit szolgálja (lényegéből következően és így, teljesen érthetően, csak - a hazai rossz hagyományoknak megfelelően - ezt szélsőségesebben teszi, mint, a jelek szerint, egy sor európai országban).

Összefoglalóan: a szellemi színvonal minden népnél, közösségnél a történelmi múlt, az előzmények terméke is, további a társadalmi rend lényegéhez is igazodik, és még más tényezők, általam most nem említett is befolyásolják.

Feltett kérdésedre, megjegyzésedre mindez természetesen igen vázlatos válasz, hiszen a társadalom bonyolultsága van kérdésed mögött, múltjával, jelenével.

Ha bármi további kérdésed volna, szívesen válaszolok.

Üdvözöl: Miklós
2013-08-12 00:29:34
Köszönöm a válaszodat kedves Miklós !
Nagyjából egyetértünk..kérdésem : vajon nem az elmúlt 24 év okozta-e a szellemi színvonal süllyedését ? Mert szerintem igen.. :(
2013-08-11 07:36:30
Kedves Bigiblue!

Megszűnik-e a győri KÉK DUNA zenei adó? Nem tudom, magát az adót sem ismerem. Ha megszűnik, konkréten nem tudom miért fog bekövetkezni (ilyen események kulcsa majdnem mindig a kulisszák mögött található).

Más kérdés, hogy miért szűnt meg a rendszerváltás óta, és az utóbbi néhány évben különösen, annyi minden, ami a lakosság többségének (vagy legalábbis jelentős részének) jó volt, esetleg életszükséglet is.

Utóbbinak főbb okai:

1. a kapitalista (tőkés) társadalmi rend, amely a társadalom egy viszonylag szűk rétegének érdekeit szolgálja ki elsősorban,

2. a kapitalista társadalom nemzetközi méretű gazdasági válsága (amelyhez társadalmi válság is csatlakozik),

3. a magyar tömegek jelentős részének alacsony szellemi színvonala, aminek sok oka van, és amit rengeteg esemény mutat meg a rendszerváltás óta. Utóbbi még számomra is, bár ismerem mély történelmi gyökereit, bizonyos mértékig meglepetést okozott (egyébként ez az alacsony szellemi színvonal nem magyar sajátság, de - éppen huszadik századi történelmi múltja miatt is - Magyarországra fokozottabban jellemző, mint egy sor más országra). Az alacsony szellemi színvonalnak sok, Magyarország egészére kedvezőtlen vetülete van: többek között gazdasági, erkölcsi tekintetben.

A demokráciának nevezett kapitalizmus, mint minden eddigi társadalmi rend, valójában az adott társadalmi rendből szükségszerűen következő diktatúra (ld. Diktatúrák c. írásom az ÁLMOK, TÁJAK, EMBEREK c. sorozatban, illetve ugyanitt a Vezérek címűt). Hazai viszonyok között - részben a történelmi múlttal is összefüggésben - a kapitalista kereteken belül is különösen rossz politikai rendszer valósult meg (ami nem jelenti azt, hogy e társadalmi rendszer keretei között ne volna még rosszabb is a nagyvilágban).

Feltett kérdésedre talán ennyit írnék válaszul, nagyon dióhéjban.

Üdvözöl: Miklós
2013-08-10 22:18:12
Engem pillanatnyila egy probléma foglalkoztat :

" 11 év után megszűnhet a győri KÉK DUNA is?
Szeptemberben lejár a műsorszolgáltatási jogosultságuk és a Médiatanács nem ír ki pályázatot a frekvencia meghosszabbítására.
Szerintetek sincs szükség Győrben a KÉK DUNA-ra? "

De szükség van rá !
Ez egy abszolút jó, politikamentes zenei adó ! Rengeteg embernek napi gyönyörforrása !
Minden versemet a zenéi hatására írtam !

Miért szűnik meg ?!

MERT MINDEN MEGSZŰNIK EBBEN AZ ORSZÁGBAN, AMI JÓ.. :(